Zima w pełni. To najlepszy czas, aby odwdzięczyć się ptakom i ułatwić im zdobywanie pokarmu w tej trudnej dla nich porze roku. To także świetna okazja do obserwacji dzikich ptaków i pogłębiania wiedzy o otaczającej nas przyrodzie. Zanim jednak zdecydujemy się na dokarmianie ptaków, musimy pamiętać o kilku zasadach: • dokarmianie najlepiej rozpocząć, gdy jest duża pokrywa śniegu i ujemne temperatury, • jeśli zaczęliśmy dokarmiać ptaki, należy to robić regularnie i konsekwentnie przez całą zimę, • najlepszą karmą dla ptaków są nasiona (słonecznika, zbóż, kukurydzy, rzepaku, lnu, płatki owsiane) orzechy, suszone owoce i słonina,• pokarm musi być świeży, bez soli i przypraw,• unikamy karmienia chlebem, • należy dbać o czystość karmnika, • karmnik najlepiej ustawić w miejscu dobrze widocznym, z daleka od zagrożeń (dróg, legowiska psa, kota, okien budynków), • dokarmianie najlepiej zakończyć wczesną wiosną, kiedy ptaki są już w stanie samodzielnie zdobyć pokarm. Poniżej zdjęcia ptasich stołówek wykonane przez uczniów klasy IV w ramach zajęć Szkolnego Klubu Ekologicznego.