Historie sprzed stu lat – Krzysztof Kamil Baczyński

Sto lat … to dużo. Tyle upłynęło od urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego – poety, powstańca, przyjaciela, chłopaka, który miał jamnika Dana i foksteriera Freda… Czy dzisiejsi młodzi ludzie zainteresują się tą postacią? Czy warto?
W spotkaniu zorganizowanym w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej Filia Nr 4 w dniach 21 – 22 września odbyły się lekcje dla klasy VII i VIII poświęcone biografii Baczyńskiego. W niebanalny sposób, ciekawie, zaskakująco prowadziła zajęcia pani Małgorzata Jasiewicz. Uczniowie dowiedzieli się, co łączy bohaterów lektury „Kamienie na szaniec” z postacią poety, że 500 wierszy i 20 opowiadań – to spory dorobek jak na młodego człowieka, że codzienność wojenna jest ogromnym wyzwaniem i praca węglarza, szklarza może być ratunkiem, że poeta pięknie malował słowem i farbami, kredką też. Znamy odpowiedź na pytanie, co łączy Baczyńskiego z Jasłem i Jugosławią, jakie przedmioty szkolne nie były ulubionymi i że nie dawał się wepchnąć „na pomnik”.
„Pasuje go czytać… gdy leje, ciemno i wszystko bez sensu…” – powiedziała pani Małgorzata i zadała zadanie, aby uczniowie spróbowali poczytać Baczyńskiego, jej ulubiony wiersz „Z głową na karabinie” i inne utwory, tak dla siebie, osobiście, bez szkolnego interpretowania… Bo uczą, żeby być odważnymi. Dlatego warto!
Dziękujemy za cenny czas i ciekawe lekcje.
Dorota Patejko