DZIEŃ JEŻA

10 listopada swoje święto mają jeże. Z tej okazji czwartoklasiści wykonali prace techniczne z jeżem w roli głównej, a uczniowie Szkolnego Klubu Ekologicznego zrobili domki dla jeży oraz przygotowali informacje i ciekawostki o tych zwierzętach.
Oto kilka z nich:
🦔kolce jeża to przekształcone włosy,
🦔dorosły jeż ma około 7000 kolców,
🦔jeż noworodek ma około 100 kolców – są miękkie, białe i przed urodzeniem schowane pod skórą,
🦔jeże są aktywne nocą, potrafią przejść nawet 2 kilometry w poszukiwaniu pokarmu,
🦔są bardzo pożyteczne,
🦔żywią się głównie owadami, ale także ślimakami, dżdżownicami, jajami ptaków, małymi ssakami i płazami,
🦔nie należy ich karmić mlekiem,
🦔mają słaby wzrok i głównie polegają na swoim węchu i słuchu,
🦔zapadają w sen zimowy od listopada do końca zimy,
🦔wbrew tradycyjnym wyobrażeniom jeże nie jedzą jabłek, ani nie noszą ich na grzbiecie.
W Polsce jeże objęte są ścisłą ochroną gatunkową. Mimo to ich populacja z roku na rok maleje. Do głównych zagrożeń należy ruch na drogach – ssaki te często giną pod kołami samochodów. Usuwanie opadłych liści pozbawia je kryjówek, a siatki ogrodzeniowe uniemożliwiają im wędrówki.
Jak możemy pomóc jeżom?
To proste! Wystarczy zostawić jeżom niewielki kawałek swojego ogrodu i nie pozbywać się wszystkich liści. Można także wykonać dla nich domki, aby spokojnie mogły przespać zimę.
🦔🍂🦔🍂🦔🍂
M. Misztal