WOLNOŚĆ JEST W NAS

W piątek 4 marca w Domu Kultury w Rymanowie odbyło się uroczyste podsumowanie  wojewódzkiego konkursu literackiego  „WOLNOŚĆ JEST W NAS. KU PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH” , organizowanego przez Szkołę Podstawową im. Anny z Działyńskich Potockiej w Zespole Szkół Publicznych w Posadzie Górnej.

Celem konkursu było przede wszystkim złożenie hołdu niezłomnym kapłanom, którzy w latach 1944-1963 nie zgadzali się na sowietyzację ojczyzny. Intencją organizatora było także  upamiętnienie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, a także Narodowego Dnia Pamięci Duchownych Niezłomnych. Patronat nad konkursem objęła Małgorzata Rauch – Podkarpacki Kurator Oświaty. Na uroczyste podsumowanie konkursu przybył również arcybiskup Adam Szal oraz wielu wspaniałych gości. Podczas uroczystości w tajniki tamtej trudnej historii wprowadził wszystkich dr Krzysztof  Buczek, który wygłosił  wykład na temat:  „Niezłomni w służbie Bogu i Ojczyźnie”. Tegoroczna edycja konkursu ma szczególne znaczenie, ponieważ zbiegła się z tragicznymi wydarzeniami w Ukrainie. Jak widać, tematyka NIEZŁOMNYCH jest nadal aktualna.

Uczeń naszej szkoły – Bartosz Węgrzyn – zmierzył się z tak trudnym tematem i napisał fragmenty pamiętnika oparte na biografii ks. Władysława Gurgacza. Za swoją pracę otrzymał I miejsce. Bartkowi serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Honorata Żychowska