Finał IX edycji Konkursu Wiedzy Technicznej i Motoryzacyjnej

10 marca 2022 r. w Zespole Szkół Mechanicznych w Krośnie odbył się finał IX edycji Konkursu Wiedzy Technicznej i Motoryzacyjnej. W tym roku konkurs również został objęty honorowym patronatem Podkarpackiego Kuratora Oświaty jak również Prezydenta Miasta Krosna. Konkurs został  wpisany na listę konkursów punktowanych przy wyborze szkoły ponadpodstawowej.
Tegoroczna edycja zgromadziła rekordową liczbę uczniów z całego województwa podkarpackiego gdyż wzięło w niej udział wzięło 91 uczniów z 27 szkół podstawowych.
Konkurs składał się z trzech części: pierwsza część to test jednokrotnego wyboru, za którą można było uzyskać maksymalnie 30 punktów. W drugiej części uczniowie mieli za zadanie zmierzyć się z przygotowanymi praktycznymi zadaniami, które zostały przygotowane w laboratoriach Centrum Kształcenia Zawodowego, a maksymalna liczba punktów do uzyskania to 30, i w końcu trzecia część konkursowa to jazda na czas z wykorzystaniem symulatora jazdy Maluch 126p za którą 20 najlepszych uczniów otrzymało od 1 do 20 punktów.
O wynikach rywalizacji zadecydowała sumaryczna liczba punktów z wszystkich części konkursowych, co pozwoliło organizatorom wybrać laureatów tegorocznej edycji konkursu. Organizatorzy konkursu wraz z uczniami ZSM przygotowali dla jego uczestników wiele dodatkowych atrakcji. Zaprezentowano m.in. drukarkę 3D na której drukowano dla uczniów pamiątkowe breloczki z imieniem, ploter który rysował różne skomplikowane rysunki techniczne, zdalnie sterowany robot wyposażony w kamerę oraz ramię robota. Zaprezentowano również modele silników spalinowych, pompę cieczy wykonaną w całości metodą druku 3D oraz motorynkę z zmodyfikowanym silnikiem. Niewątpliwie największą atrakcją dla uczniów ale również i ich opiekun w okazał się symulator lotu szybowcem. Część prezentowanych projektów została wykonana przez uczniów wraz z nauczycielami jako rezultaty odbytych mobilności zagranicznych w ramach programu Erasmus+.
Tomasz Przybyła za ZSM im. S Staszica w Krośnie.