Pokazy z fizyki

18 maja uczniowie klas 7 uczestniczyli w XXII Pokazach z Fizyki organizowanych przez Wydział Matematyki i Fizyki Stosowanej Politechniki Rzeszowskiej.  Prowadzący pokazy, dr inż. Łukasz Dubiel, dr Jan Maczuga, mgr inż. Magdalena Kulig i dr Marek Gorgol przedstawili doświadczenia z działów: zasady zachowania, fale i akustyka, ciśnienie i elektromagnetyzm.  Uczniowie mieli okazję zobaczyć rosnące pianki,  lewitujące piłeczki pingpongowe, zjawisko implozji oraz zjawisko wrzenia wody w temperaturze pokojowej. Dowiedzieli się, jak powstaje chmura, jak wytworzyć dźwięk i jak wyglądają fale podłużne, poprzeczne i stojące. Największe wrażenie jednak wywarła na nich siła rażenia powietrznej bazuki.

Podczas pokazów chętni uczniowie mogli wziąć udział w przeprowadzaniu doświadczeń.

Na koniec pokazów uczniowie uczestniczyli w niepowtarzalnym koncercie w wykonaniu fizyków Politechniki Rzeszowskiej.

Wyjazd na pokazy z fizyki został zorganizowany w ramach innowacji pedagogicznej „Przygoda  z fizyką”.

M.Parylak