„Wizyta trzecioklasistów w Karpackiej Państwowej Uczelni”

3 czerwca uczniowie klasy III wzięli udział w warsztatach zorganizowanych w ramach projektu pn. „Krośnieńska Akademia Przyszłości; Karpacka Państwowa Uczelnia i Gmina Miasto Krosno – DZIECIOM”. Zajęcia prowadzone były przez pracowników Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie na ul. Wyspiańskiego w obiektach dydaktycznych uczelni. Trzecioklasiści mogli przez moment poczuć się studentami.
W trakcie pierwszych warsztatów „W świecie graficznej iluzji” dzieci poznały darmowy program graficzny Gimp. Pod okiem p. dr Mirosława Rymara wykonywały ćwiczenia z zakresu retuszu zdjęć. Dowiedziały się w jaki sposób można poprawić niedoskonałości na zdjęciu cyfrowym oraz jak dodać do zdjęcia nowe elementy. Praca z nowym programem graficznym wywoływała mnóstwo radości. Dzieci doskonale radziły sobie z wykonywaniem zadań.
Kolejne warsztaty „Co kryje w sobie metal?” prowadził dr inż. Romuald Fejkiel. Podczas zajęć uczniowie wykonywali doświadczenia, na podstawie których przekonali się, jakie przedmioty przewodzą prąd elektryczny, jak różne metale reagują w kontakcie z ciepłą wodą i źródłem światła. Poprzez zabawę ruchową trzecioklasiści dowiedzieli się co to jest atom, elektron oraz jak to się dzieje, że metale przewodzą prąd. W czasie zajęć trzecioklasiści zadawali prowadzącemu mnóstwo pytań i uzyskiwali wyczerpujące odpowiedzi.
Udział w warsztatach dostarczył uczniom mnóstwo nowych wiadomości i umiejętności, a także wielu niezapomnianych wrażeń. Niechętnie opuszczali progi uczelni.
Jolanta Zajdel