Jak ludzie żyli ponad sto lat temu na wsi i w mieście…

O tym mogli się przekonać uczniowie klasy drugiej podczas wycieczki klasowej do Sanoka. Razem z opiekunami odwiedzili oni Muzeum Budownictwa Ludowego (Skansen).

Na początku wysłuchali opowieści pani przewodnik o pracy garncarza i mieli okazję ulepić z gliny dowolną formę (były to głównie zwierzęta czworonożne oraz ślimaki).

Na Rynku Galicyjskim obejrzeli budynki rozmieszczone wokół placu oraz wysłuchali opowieści pana przewodnika Andrzeja o tym, jak ludzie żyli w małych miasteczkach. Odwiedzili remizę strażacką ze starodawną pompą, dom nauczycieli, pracownię zegarmistrza, sklep i mieszkanie sprzedawcy, aptekę. Wnętrza tych obiektów zupełni e nie przypominały współczesnych.

Uczestnicy wycieczki poznali również życie Bojków, Łemków, Dolinian i Pogórzan zamieszkujących tereny Podkarpacia. Zapoznali się z pracą kowala oraz rolnika. Ze zdziwieniem przyjęli informację, że w jednej izbie często mieszkało nawet kilkanaście osób. Poznali różne dawne sprzęty i narzędzia. Zaciekawiły ich zwyczaje i wierzenia związane z wysokimi progami chałup. Mieli też okazję usiąść w szkolnej ławce sprzed stu lat i zobaczyć stary drewniany tornister oraz tzw. dyscyplinę służącą dawniej do karania uczniów. Odwiedzili kościół – cerkwię (odprawiane tam były nabożeństwa w dwóch obrządkach rzymsko- i greckokatolickim) i dowiedzieli się, że ludzie przybywali często na niedzielne ranne nabożeństwa z odległych stron już w sobotę i czekali całą noc pod dachami zwanymi sobotami. Zobaczyli też pasiekę z ciekawymi w formie ulami oraz kozy hodowane na terenie skansenu.

Nie obyło się bez zakupu pamiątek mniej lub bardziej związanych z odwiedzanym miejscem oraz zabaw na placu przed Muzeum. Przejście przez most nad Sanem i obejrzenie stojącego przy nim czołgu też wywołało wiele emocji.

Wszyscy w doskonałych humorach wrócili do domów i na pewno mieli wiele do opowiadania swoim bliskim.

Całość wyprawy uwiecznili na zdjęciach klasowi paparazzi czyli mamy i tato, którzy wybrali się z dziećmi na wycieczkę.

Danuta Chochołek