WITAMY NA OFICJALNEJ STRONIE

SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 3 IM. MARII KONOPNICKIEJ W KROŚNIE

godlo-polski

Listopadowa wyprawa do Nowego Wiśnicza i Bochni

W czwartek 10 listopada uczniowie klasy trzeciej i czwartej wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę klasową.

Pierwszym punktem programu był zamek w Nowym Wiśniczu. Tam uczestnicy wycieczki zwiedzili z panią przewodnik komnaty zamku pochodzącego sprzed 600 lat, a budowanego lat 200. Poznali legendy związane z dwiema białymi damami – Barbarą Radziwiłłówną i królową Boną. Obejrzeli wystawy naczyń miedzianych i srebrnych (w tym naczyń nocnych używanych w czasach, gdy zamkach nie było toalet) oraz  dawnych strojów damskich i męskich. Dowiedzieli się też, że ok. 400 lat temu dieta możnych obfitowała w mięso (z upolowanych w okolicznych lasach zwierząt) – mężczyzna miał zjadać dziennie do 3 kg, a kobieta do 1kg 500g mięsa! Obejrzeli też makiety przedstawiające zamek wiśnicki w różnych fazach jego rozwoju oraz podziwiali panoramę miasta z tarasu widokowego na drugim piętrze ok. 30 m nad ziemią.

Gdy jedna z grup zwiedzała zamek, druga brała udział w warsztatach alchemicznych. Używając łacińskich zaklęć i wykonując eksperymenty poznali imię słynnego alchemika Sędziwoja(a miał na imię Michał), wytworzyli własne perfumy (pomarańczowo – różane) a także zobaczyli jak powstaje biały płomień, sztuczne złoto, czy też jak palą się tzw. włosy czarownicy. Zobaczyli też różne naczynia i przybory alchemiczne oraz poznali ich nazwy. Na pamiątkę dostali fiolkę z perfumami oraz buteleczkę ze sztucznym złotem. To były bardzo ciekawe zajęcia.

Kolejnym punktem programu był przejazd do Bochni i zwiedzanie z przewodnikiem najstarszej Polsce, czynnej kopalni soli. Kopalnia pochodzi z 1248 r., a pierwszymi górnikami byli francuscy mnisi. Po zjechaniu windami pod ziemię na czwarty poziom August uczestnicy wycieczki jechali kolejką i chodzili chodnikami kopalni. Pokonali również w sumie ok. 800 schodów! Poprzez prezentacje multimedialne i opowieści przewodników poznali pracę dawnych górników oraz nazwy zawodów związanych z górnictwem. Dowiedzieli się też jakie zagrożenia czyhały dawniej i obecnie w kopalni. Zwiedzili również podziemną kaplicę z wizerunkiem św. Kingi patronki górników soli i św. Barbary – patronki wszystkich górników. Poznali również (lub przypomnieli sobie) legendę o św. Kindze, czyli o tym jak powstała kopalnia soli w Bochni. Oczywiście dowiedzieli się też skąd naprawdę pokłady soli wzięły się Bochni. Mieli też okazję (po raz pierwszy w życiu) zagrać w piłkę na podziemnym boisku w największej komorze Ważyn i zjeść obiad pod ziemią. Po wyjeździe na powierzchnię nadszedł czas zakupu pamiątek i powrotu do domu.

To był udany wyjazd, pełen niezapomnianych wrażeń 🙂

 

Danuta Chochołek

Małgorzata Majka

Skip to content