WITAMY NA OFICJALNEJ STRONIE

SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 3 IM. MARII KONOPNICKIEJ W KROŚNIE

godlo-polski

Poznajemy swoją małą ojczyznę

Uczniowie klasy I w roku szkolnym 2022/2023 uczestniczą w innowacji „Krosno i okolice – moja mała ojczyzna”.  Głównym jej założeniem jest poznanie przez dzieci miasta Krosna i okolic, zapoznanie ich z historią miasta, zabytkami, zwyczajami ludowymi regionu oraz rozwijanie postaw patriotycznych.

W listopadzie uczniowie odwiedzili miejsca pamięci narodowej w najbliższej okolicy. Zapalili znicze pod pomnikiem poświęconym poległym za ojczyznę w okresie  I i II  wojny światowej przy ulicy Krakowskiej oraz pod pomnikiem poświęconym Powstańcom Styczniowym na Starym Cmentarzu. Tam też wysłuchali opowiadania nauczyciela o sławnym krośnianinie Stanisławie Bergmanie – dawnym malarzu i odwiedzili jego nagrobek.

Pierwszoklasiści mieli już okazję wyjścia do instytucji związanych z prezentacją dziedzictwa kulturowego regionu oraz działalnością artystyczną. Byli w RCKP, w ArtKinie oraz zwiedzili Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej. W Etnocentrum poznali legendy związane z Krosnem, oraz sylwetkę kolejnego sławnego krośnianina – Michała Mięsowicza, założyciela Pierwszej Krajowej Fabryki Zegarów Wieżowych w Krośnie.

W niedalekiej przyszłości odwiedzą inne ciekawe miejsca w swoim mieście.

Jolanta Zajdel

Skip to content