Ferie w szkole: zajęcia z doradztwa zawodowego

„Sukces to nie kwestia wrodzonego talentu, błyskotliwej
inteligencji ani szczęścia. Sukcesy odnoszą ludzie
przekonani o tym, że wciąż mogą się wiele nauczyć”.
Carol Dweck

W ramach projektu: „Kreujemy + Rozwijamy + Ożywiamy + Stymulujemy + Nakreślamy + Odmieniamy = KROSNO” realizowanego przez Gminę Miasto Krosno w ramach Programu Rozwój Lokalny uczniowie klas ósmych naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach ze strażakami, żołnierzami, panem Mateuszem Podkulem, który jest pracownikiem muzeum w Brzozowie i przewodnikiem beskidzkim, absolwentami naszej szkoły oraz przedstawicielami Cechu Rzemiosł Różnych w Krośnie. Wszyscy zaproszeni goście opowiedzieli o zawodach, które wykonują. W ramach projektu uczniowie brali udział także w warsztatach prowadzonych przez szkolnego doradcę zawodowego. Chętni ósmoklasiści uczestniczyli w wycieczce zawodoznawczej do Cukierni Jagusia.
Celem zajęć z doradztwa zawodowego jest uświadomienie młodym ludziom konieczności posiadania wiedzy o samym sobie w kontekście dokonywania wyborów zawodowych. W szkole można się nauczyć: kształtowania umiejętności samooceny, zasad wyboru dalszej drogi kształcenia oraz rozpoznawania aktywności na rynku pracy. Edukacja młodzieży w tym zakresie powinna rozpocząć się od najwcześniejszych lat. Dlatego niezbędne jest wyposażenie uczniów w umiejętność podejmowania odważnych, samodzielnych decyzji, umiejętność uczenia się przez całe życie, umiejętność radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych. Uczniowie na początku swojej drogi w dorosłość nie mają wystarczającej wiedzy na temat siebie i aktualnych trendów na rynku pracy, więc spotkania z przedstawicielami różnych zawodów oraz pomoc szkolnego doradcy pozwoli im uniknąć błędówi niepowodzeń życiowych.

Wioleta Gomułka

Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie